Úvod Pupeční kýla

Pupeční kýla

Kýla neboli latinsky hernia je vyklenutí pobřišnice, které obsahuje tuk, střevo, nebo předstěnu. Pobřišnice je blanitý vak, vystýlající břišní dutinu zevnitř. Mimo tuk také obsahuje střevní kličky (tzv.kýlní obsah), který se vychlipuje skrze otvor v břišní stěně, pánvi nebo kýlní branku (bránici). Vizuálně kýla vypadá jako výrůstek větších rozměrů na povrchu těla.

Podle průzkumu jsou kýlou častěji postiženi muži než ženy, a to až o 10x více. Kýly existují tři druhy (podle místa výskytu), tříselná kýla, brániční kýla a pupeční kýla. U všech se rozeznává kýlní branka, kýlní vak a obsah kýly. Oslabeným místem, kde může dojít k vytvoření kýly je mezisvalový prostor a pooperační jizva.

Co je to pupeční kýla?

Pupeční kýla vzniká v oslabeném místě břišní stěny, tedy v místě, kde je plod (v těle matky) spojen s placentou pupeční šňůrou. Pupeční kýla se vyskytuje u cca 10 – 20% novorozenců a často bývá vrozená. U většiny dětí se do dvou roků branka spontánně uzavře. Pupeční kýla je jednou z příčin bolestí břicha dítěte a především zdrojem dalších komplikací v dospělém věku.

Přítomnost kýly není sama o sobě náhlým stavem a není nutné ji vždy hned řešit operačně. Na druhou stranu je však výhodnější kýlu operovat při její menší velikosti, kdy břišní stěna není příliš poškozena a operační výkon je jednodušší. I pravděpodobnost pooperačních komplikací je daleko menší.


Diskuse (22 komentářů)

Majda, (03. 06. 2016 10:16) Reagovat
Drží mě už nejméně dva roky občasné křeče v břiše. Šla jsem k doktorovi, ten pohmatem nezjistil nic, a přiměla jsem ho, aby mě odeslal na sono břicha. Tam moji domněnku, že jde o břišní kýlu, potvrdili, ale divili se, že mi nechal vyšetřit jen stěnu břicha, nikoliv celé. Nechala jsem to být, využívala kapky Joalis, problém se zklidnil, ale nesmím příliš vysedávat u PC, tam to obvykle nastartuje znova.
Monca, (06. 06. 2017 12:54) Reagovat
Dobry den,jsem 3.tydny po operaci plastiky pupecni kyly,vnejsi jizvy mam hezky zahojene,ale porad mam bolesti bricha,tahani,pichani,jsem slaba,unavena,byva mi i na zvraceni,sono v poradku,muze se jednat o recidivu nebo srusty?dekuji
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Pupeční kýla.cz
Kontakty