Úvod Pupeční kýla

Pupeční kýla

Kýla neboli latinsky hernia je vyklenutí pobřišnice, které obsahuje tuk, střevo, nebo předstěnu. Pobřišnice je blanitý vak, vystýlající břišní dutinu zevnitř. Mimo tuk také obsahuje střevní kličky (tzv.kýlní obsah), který se vychlipuje skrze otvor v břišní stěně, pánvi nebo kýlní branku (bránici). Vizuálně kýla vypadá jako výrůstek větších rozměrů na povrchu těla.

Podle průzkumu jsou kýlou častěji postiženi muži než ženy, a to až o 10x více. Kýly existují tři druhy (podle místa výskytu), tříselná kýla, brániční kýla a pupeční kýla. U všech se rozeznává kýlní branka, kýlní vak a obsah kýly. Oslabeným místem, kde může dojít k vytvoření kýly je mezisvalový prostor a pooperační jizva.

Co je to pupeční kýla?

Pupeční kýla vzniká v oslabeném místě břišní stěny, tedy v místě, kde je plod (v těle matky) spojen s placentou pupeční šňůrou. Pupeční kýla se vyskytuje u cca 10 – 20% novorozenců a často bývá vrozená. U většiny dětí se do dvou roků branka spontánně uzavře. Pupeční kýla je jednou z příčin bolestí břicha dítěte a především zdrojem dalších komplikací v dospělém věku.

Přítomnost kýly není sama o sobě náhlým stavem a není nutné ji vždy hned řešit operačně. Na druhou stranu je však výhodnější kýlu operovat při její menší velikosti, kdy břišní stěna není příliš poškozena a operační výkon je jednodušší. I pravděpodobnost pooperačních komplikací je daleko menší.


Diskuse (22 komentářů)

Martin, (09. 01. 2013 07:33) Reagovat
Já půjdu na operaci s tříselní kýlou a zapomněl jsem se zeptat, jak dlouho budu muset být na nemocenské. Nemáte někdo představu, jak dlouho to je. Já vím, že samozřejmě záleží na průběhu hojení, ale alespoň nějak přibližně. Děkuji.
Vlastimil, (20. 02. 2013 10:06) Reagovat
Kamarád byl asi před rokem na operaci s tříselnou kýlou a mám pocit, že na nemocenské byl cca tři týdny, ale jak píšete, je to dost individuální.
Alice, (09. 09. 2013 12:51) Reagovat
Také by mě to zajímalo. Nemůžu si dovolit být dlouho doma. Je možné, že tím, že budu v pohybu krátce po operaci (nic náročného) - jen nebudu doma, že se mi to může zhoršit. Děkuji za případné zkušenosti.
jitka, (01. 12. 2013 19:22) Reagovat
Dobry den muj tatinek ma kylu velikou jak hlava.nemuze jit na operaci jelikoz ma cirhozu jater.pupik ma veliky tak 8x8 cm a vytyka mu s toho plno neceho jak voda z hnisem.nevite nekdo co to je a jestli to neni nebezpecne?dekuji
Nikola, (07. 01. 2015 09:26) Reagovat
Dobry den. Mam nad pupikem kylu. Chci se jen zeptat. Kde s tim jit ? Jestli prvni k obvodnimu lekari,nebo rovnou do nemocnice.
Aneta, (01. 02. 2015 14:35) Reagovat
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, jak je náročná pupeční kýla u novorozenců. Kamarádky maličká dcera bude muset na operaci, tak by mě zajímalo, jestli je to nějak nebezpečné. Doktor řekl kamarádce, že není a že je to běžná komplikace u předčasně narozených dětí. Je to tak?
Vendy, (23. 04. 2015 08:27) Reagovat
Ano, to je pravda, u předčasně narozených miminek je tato operace častá. Mělo by to být bez komplikací. Není to žádná náročná operace a navíc prý hodně miminek po této operaci začne všeobecně dělat větší pokroky a rychleji dohání "normálně" narozené děti.
Tereza, (05. 08. 2015 09:10) Reagovat
Asi to není náročná operace sama o sobě, ale osobně mi přijde hrozné operovat takto malá miminka. Vždycky to může být nebezpečné a rizika se nedají vyloučit, ale všem držím palečky. Kamarádka také měla předčasně narozené miminko, a i když to zpočátku nevypadalo nadějně, vše dobře dopadlo.
Angelika, (03. 07. 2015 13:52) Reagovat
Může se umřít na pupeční kýlu, když se neléčí. Přítel ji má, ale moc se mu nechce k lékaři a já mám o něj strach.
Vendy, (15. 11. 2015 16:09) Reagovat
Tak podle mě to není nějak závažný stav a myslím, že velké bolesti by vašeho přítele k doktoru dovedli, ale jestli se to dá vyloučit, to asi ne. Když se něco zanedbává, tak i prkotina může být velkým problémem, čímž nechci říct, že je pupeční kýla prkotina. Raději ale přítelovi domluvte, aby si nezadělal na nějaké komplikace.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Pupeční kýla.cz
Kontakty