Úvod Jak se pupeční kýla léčí

Jak se pupeční kýla léčí

Přítomnost kýly lékař vyšetřuje  pohmatem, nejdříve vestoje, posléze i vleže. Pohmat může být pro někoho nepříjemný, ale neměl by být bolestivý. Lékař také prohmatá i ostatní části břicha. Pokud je kýla klinicky zjevná, žádná další vyšetření nutná nejsou. Při nejasném nálezu lékař odesílá nemocného na ultrazvuk.Výjimečně se provádí CT nebo RTG vyšetření střev.

Jak se pupeční kýla léčí?

Pupeční kýla se léčí podle velikosti a hlavně věku pacienta:

  • Fixací postiženého místa. Pokud se pupeční kýla objeví v útlém novorozeneckém a kojeneckém věku, používají se ke zpevnění břišní stěny široké bavlněné pásky na suchý zip (existují i méně vhodné, originálně vyráběné kýlní pásky s knoflíkem ležícím v místě kýlní branky). Různé druhy kýlních pásů a suspenzorů však mají pouze podpůrný efekt, nejsou schopny trvale zabránit zvětšování kýly.
  • Operační řešení. Nedojde-li zhruba do dvou let dítěte k „zatažení“ pupeční kýly, neboli ke zpevnění břišní stěny, je vhodné operační řešení. Operační výkon pupeční kýly se provádí v celkové anestezii za krátké hospitalizace. Jedná se o jednoduchý zákrok, u kterého jde o odstranění kýlního vaku, formou plastického uzavření kýlní branky. Po operaci bývá jizva na kůži malá a vzhledem k bezprostřední blízkosti s pupkem již za 1 rok zcela nepatrná. Operovat lze v každém věku, z hlediska dítěte je nejoptimálnější věk předškolní, kdy mají malí pacienti nejhladší pooperační průběh.Celková doba hospitalizace bývá 2-3 dny. Rekonvalescence trvá asi 1-2 týdny po operaci, 2 měsíce by se měl pacient vyvarovat velké fyzické námahy.

Cílem operací u všech je vrátit obsah kýlního vaku zpět do dutiny břišní a zeslabené místo zpevnit. Zpevnění se provádí sešitím okrajů otvoru k sobě v několika vrstvách a různými způsoby. Operaci lze provést:

  • Klasicky, tedy řezem skrze kůži nad hmatnou kýlou.
  • Laparoskopicky (velmi malým řezem) , to je však možné pouze u tříselních a stehenních kýl.

Diskuse (37 komentářů)

Danuše, (28. 11. 2014 13:09) Reagovat
To mi chcete říct, že když jsem operovaná na pupeční kýlu, takže se to může vrátit?? Jak je to možné? To snad počkat až musím a ne dobrovolně, když to nebolí :o
Vlasta, (04. 06. 2015 12:08) Reagovat
Já už jsem po operaci několik let a žádné problémy jsem od té doby neměl. Ani si nevybavuju, že by doktor říkal, že se nějak vrací. Určitě ale vždycky mohou nastat nějaké komplikace...To je riziko každé operace.
Gina, (31. 05. 2015 09:33) Reagovat
It really is great from attacking enemies seeing that ground systems cannot feel it and it might perform high quantity of damage per following.Here is my homepage; clash of clans tips for attacking youtube: http://annuaire-rose.fr
pavel, (08. 06. 2016 14:57) Reagovat
Čeká mě operace kýly. Na jaké omezení se mám po ní připravit. Jak dlouho budu muset být bez sportu. Vím, že asi dlouho nebude moct nic zvedat, ale budu moct třeba běhat? Díky za případné zkušenosti.
božena, (19. 01. 2017 15:44) Reagovat
lečim se na myastenii gravis mam pupečni kilu občas mě poboliva bojim se operace nevim jestli mě budou moct uspat poradte co mam delat děkuji
Voříšková Jaroslava, (05. 02. 2017 23:13) Reagovat
čeká mě operace pupeční kýly.... samozřejmě se bojím... není to sice nutné... ale mám si to nechat odstranit... nic mě nebolí, ale prý by se to mohlo zhoršovat... jak dlouho po operaci se nemůže něco těžšího zvedat? Můžete mi doporučit odborníky na tuto operaci? Nemám představy.... dává se lékařům něco za tu operaci? Děkuji moc.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Pupeční kýla.cz
Kontakty