Úvod Jak se pupeční kýla léčí

Jak se pupeční kýla léčí

Přítomnost kýly lékař vyšetřuje  pohmatem, nejdříve vestoje, posléze i vleže. Pohmat může být pro někoho nepříjemný, ale neměl by být bolestivý. Lékař také prohmatá i ostatní části břicha. Pokud je kýla klinicky zjevná, žádná další vyšetření nutná nejsou. Při nejasném nálezu lékař odesílá nemocného na ultrazvuk.Výjimečně se provádí CT nebo RTG vyšetření střev.

Jak se pupeční kýla léčí?

Pupeční kýla se léčí podle velikosti a hlavně věku pacienta:

  • Fixací postiženého místa. Pokud se pupeční kýla objeví v útlém novorozeneckém a kojeneckém věku, používají se ke zpevnění břišní stěny široké bavlněné pásky na suchý zip (existují i méně vhodné, originálně vyráběné kýlní pásky s knoflíkem ležícím v místě kýlní branky). Různé druhy kýlních pásů a suspenzorů však mají pouze podpůrný efekt, nejsou schopny trvale zabránit zvětšování kýly.
  • Operační řešení. Nedojde-li zhruba do dvou let dítěte k „zatažení“ pupeční kýly, neboli ke zpevnění břišní stěny, je vhodné operační řešení. Operační výkon pupeční kýly se provádí v celkové anestezii za krátké hospitalizace. Jedná se o jednoduchý zákrok, u kterého jde o odstranění kýlního vaku, formou plastického uzavření kýlní branky. Po operaci bývá jizva na kůži malá a vzhledem k bezprostřední blízkosti s pupkem již za 1 rok zcela nepatrná. Operovat lze v každém věku, z hlediska dítěte je nejoptimálnější věk předškolní, kdy mají malí pacienti nejhladší pooperační průběh.Celková doba hospitalizace bývá 2-3 dny. Rekonvalescence trvá asi 1-2 týdny po operaci, 2 měsíce by se měl pacient vyvarovat velké fyzické námahy.

Cílem operací u všech je vrátit obsah kýlního vaku zpět do dutiny břišní a zeslabené místo zpevnit. Zpevnění se provádí sešitím okrajů otvoru k sobě v několika vrstvách a různými způsoby. Operaci lze provést:

  • Klasicky, tedy řezem skrze kůži nad hmatnou kýlou.
  • Laparoskopicky (velmi malým řezem) , to je však možné pouze u tříselních a stehenních kýl.

Diskuse (37 komentářů)

Maja, (27. 04. 2017 10:58) Reagovat
Dobrý den, máte někdo zkušenost z operací pup. kýly v lokální anestezii? Jelikož mám miminko a kojím byl mi nabídnutý i tento způsob anestezie. Díky.
Ruzena, (17. 02. 2018 23:45) Reagovat
Dobri vecer je mi 62 let bojim se mam kylu velkou
Lenka, (07. 07. 2018 17:34) Reagovat
Dobry den .Mam po operaci pupeční kyly.Kdo mate strach je na miste.Ale byla jsem mile překvapena jak to bylo rychle a krasne provedene.Tyden mne to hodne bolelo,ale už se to pomalu vstřebává. Upravili se mi potíže s trávením. O cvičení si zatim nechavam zdat,ale bylo mi řečeno po 3tydnech budu moct zkusit kolo a plavání. Kdo nemate odvahu a bojite se. Věřte ja se bala hodne.Vsem kdo se na operaci chystate přeji at ji mate rychle a v pořádku za sebou.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Pupeční kýla.cz
Kontakty