Úvod Jak se pupeční kýla léčí

Jak se pupeční kýla léčí

Přítomnost kýly lékař vyšetřuje  pohmatem, nejdříve vestoje, posléze i vleže. Pohmat může být pro někoho nepříjemný, ale neměl by být bolestivý. Lékař také prohmatá i ostatní části břicha. Pokud je kýla klinicky zjevná, žádná další vyšetření nutná nejsou. Při nejasném nálezu lékař odesílá nemocného na ultrazvuk.Výjimečně se provádí CT nebo RTG vyšetření střev.

Jak se pupeční kýla léčí?

Pupeční kýla se léčí podle velikosti a hlavně věku pacienta:

  • Fixací postiženého místa. Pokud se pupeční kýla objeví v útlém novorozeneckém a kojeneckém věku, používají se ke zpevnění břišní stěny široké bavlněné pásky na suchý zip (existují i méně vhodné, originálně vyráběné kýlní pásky s knoflíkem ležícím v místě kýlní branky). Různé druhy kýlních pásů a suspenzorů však mají pouze podpůrný efekt, nejsou schopny trvale zabránit zvětšování kýly.
  • Operační řešení. Nedojde-li zhruba do dvou let dítěte k „zatažení“ pupeční kýly, neboli ke zpevnění břišní stěny, je vhodné operační řešení. Operační výkon pupeční kýly se provádí v celkové anestezii za krátké hospitalizace. Jedná se o jednoduchý zákrok, u kterého jde o odstranění kýlního vaku, formou plastického uzavření kýlní branky. Po operaci bývá jizva na kůži malá a vzhledem k bezprostřední blízkosti s pupkem již za 1 rok zcela nepatrná. Operovat lze v každém věku, z hlediska dítěte je nejoptimálnější věk předškolní, kdy mají malí pacienti nejhladší pooperační průběh.Celková doba hospitalizace bývá 2-3 dny. Rekonvalescence trvá asi 1-2 týdny po operaci, 2 měsíce by se měl pacient vyvarovat velké fyzické námahy.

Cílem operací u všech je vrátit obsah kýlního vaku zpět do dutiny břišní a zeslabené místo zpevnit. Zpevnění se provádí sešitím okrajů otvoru k sobě v několika vrstvách a různými způsoby. Operaci lze provést:

  • Klasicky, tedy řezem skrze kůži nad hmatnou kýlou.
  • Laparoskopicky (velmi malým řezem) , to je však možné pouze u tříselních a stehenních kýl.

Diskuse (37 komentářů)

Tomáš, (08. 04. 2013 11:14) Reagovat
zdravim mam ted 3 tydny po operaci pupecni kyly,propusten jsem byl hned druhy den po operaci,ted uz zadne bolesti nemam a chtel bych zacit pomalu jezdit na kole tak uvidime co rekne doktorka :lol:
Petr, (10. 05. 2013 05:11) Reagovat
Kéž bych už také měl po operaci pupeční kýly. Teprve mě teď čeká, ale snad to brzy bude za mnou a bez komplikací.
Luky, (05. 06. 2013 09:49) Reagovat
Také se operaci pravděpodobně nevyhnu, ale utěšuju se tím, že jsou závažnější operace. Ale až to bude za mnou, bude se mi dýchat volněji.
Laura, (12. 07. 2013 05:29) Reagovat
Čeká nás operace pupeční kýly u naší dcerky. Mám z toho nepříjemný pocit, ale snad to dobře dopadne. už aby to bylo za námi.
Lenka, (17. 07. 2013 03:41) Reagovat
Držím palečky, ať už je to za vámi. Když je něco s dětmi, je to vždycky velký stres, zvlášť když jsou malé.
vojtasek patrik, (26. 08. 2013 18:51) Reagovat
ja uz mam 3 triselni kylu a je mi 21 pujdu na 3 operaci a doufam ze naposledy... radeji 2 krat ze spevem nez 1 s revem =rada pro vsechny co se cteji kyle vyhnout
Tereza Lidmilova, (26. 09. 2013 17:47) Reagovat
Dobrý den.Když mám od narození “vylezly pupík“ tak co mám dělat,aby “zalezl“?? dekuju
Bára, (03. 10. 2013 08:54) Reagovat
Teď s tím sama asi už nic neuděláte. Myslím, že byste se musela svěřit do rukou plastického chirurga, a to by nebylo zadarmo.
Majka, (04. 11. 2013 05:50) Reagovat
A dělá to vůbec plastická chirurgie? Podle mě by nemuselo jít o nějaký razantní zákrok, takže asi ani ne drahý, ale nevím.
daniela, (11. 02. 2014 10:01) Reagovat
Plastická chirurgie dnes dělá kdeco, ale o tom pupíku jsem ještě neslyšela, mám ho trošku také vylezlý, ale vzhledem k tomu, že celé mé břicho není výstavní, moc ho neukazuju a tudíž to ani neřeším.
Petra, (01. 05. 2014 22:21) Reagovat
Zrovna řeším pupeční kýlu s mím chlapem,pupík má vystouplí,nebolí ho ten pupík ale když jsme byly u odborníka a chtěl mu pupík prohmatat doktor neměl šanci,bolest chlapovi šla až do močáku,je obědnaný na operaci a těším se že to bude mít za sebou.Jeho spoustá potíží i s trávením a nadýmáním snad bude pryč.Trvá to už 15let a stejnak na operaci došlo,nejde se tomu vyhnout.Písnu až bude po operaci.
p.jana, (16. 06. 2014 12:43) Reagovat
zdravim-mam jiz tri operace za sebou nyni mne ceka ctvrta operace brisni kyly.na dotek bolestiva.co na to pomuze?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Pupeční kýla.cz
Kontakty